E Sigara Sıkça Sorulan Sorular

Elektronik Sigara Nedir?

Elektronik sigaranın yolculuğu uzun, çok uzun zaman önce başladı. İlk defa 1963 yılında bir mucit tarafından patenti alınan elektronik sigaraların bugünkü modern hallerini alması 2003 yılında mucit Hon Lik’in katkılarıyla gerçeğe dönüştü.

Temelde elektronik sigara, rezidansa sarılmış bir pamuğun likiti (elektronik sigara sıvısı) buhara dönüştürmesi prensibi üzerine kuruludur. Elektronik sigaradan elde edilen duman değil buhardır. Buhar ise sigara dumanın aksine insan sağlığı üzerinde ölümcül etkiler bırakan katranı ve diğer zararlı kimyasalları içermemektedir. Elektronik sigaraların sigaraya kıyasla daha sağlıklı olmasının başlıca nedeni de budur. Bu arada elektronik sigaranın sağlığa zararlı olmadığı bilgisi yanlıştır. Elektronik sigaralar, sigara ve diğer tütün ürünleri ile karşılaştırıldıklarında daha sağlıklıdır ancak bu durum onları tamamen sağlıklı yapmaz, bu konunun detayı için makalemizi okumaya lütfen devam edin.

Elektronik sigara ile ilgili olarak bilmeniz gereken başlıca temel kavramlar şunlardır:

Pil - Batarya: Elektronik sigaranın tellere göndermek için aldığı enerji sağlayıcılarıdır. Bazı elektronik sigara modellerinde pil - batarya kısmı cihaza ekli halde bulunur. Bu cihazlar "vape - pen" (kalem şekillli - çubuk) veya “ciga-like” (sigara dalına benzeyen) modeller olarak da bilinirler. Mod e-sigara ve box mod e-sigara modelleri ise genellikle kutu içeriğine dahil olmayan ve yeniden şarj edilebilen şarjlı pil (sık sık 18650 pil de denir) modelleri ile beraber kullanılırlar. 18650 şarjlı pillerin en önemli özellikleri yeniden şarj edilebiliyor olmalarıdır.

Mod: İçine pil koyduğumuz veya kendinden bataryaya sahip ateşleme yardımcısıdır. Enerji kaynağından aldığı watt gücünü  sizin isteğinize göre atomizere ulaştırır. Mod elektronik sigaralarda genellikle watt ayarı daha yoğun buhar elde etmek için kullanılırlar.

Atomizer: İçinde ateşleme çekirdeğinin ve likitin yer aldığı ana bölümdür. Tel ve pamuğun bulunduğu bölümüne coil, likitin doldurulduğu kısma ise tank adı verilir. Atomizer modelleri genelllikle hazır sarılmış coil kullanırlar. Yine de bazı kullanıcılar tat ve buhar yoğunluğunu farklılaştırmak için kendileri de sarım yapabilirler. Kendinizin özel tel ve pamuk kullanarak sarım yapıp kullanabildiğiniz atomizerlere RBA (rebuildable) denir.

RBA atomizer sınıfı da kendi içinde tanklı (RD TA: rebuildable tank atomizer) ve damlatmalı (RDA: rebuildable dripping atomizer) olarak ikiye ayrılır.

Drip Tip: Elektronik sigaranın ağızlık bölümüdür. Birçok atomizer drip tip’i değiştirmeye imkan tanır. Böylece kendi içim zevkinize uyum sağlayan ideal başlıkları takabilirsiniz. Günümüzde cam, mika, plastik ve taştan üretilen ağızlıklar da sıkça kullanılmaktadır.

Likit (Liquid): Bir diğer adıyla elektronik sigara sıvısı, bir elektronik sigaranın buhar elde etmesi  için kullanılan sıvıdır. Basit veya kompleks karışımlardan meydana getirilebilir. Farklı tür, aroma ve nikotin oranları bulunuyor olmasına karşın her likit temelde VG (vejeteryan gliserin),  PG (propilen gliserol), aroma, sıvı nikotin gibi içeriklerden oluşur.

Premium Likit (Premium Liquid): Premium likit içerikleri içeriğinde %60 veya daha fazla oranda VG barındıran e-likit içeriklerine verilen isimdir. Daha rahat çekilebiliyor olmaları, özellikle mod elektronik sigaralarla kullanıldıklarında daha yoğun buhar vermeleri gibi özelliklerinden standart e-likitlerden yüksek fiyata satılırlar ve aroma seçenekleri daha geniştir.

Elektronik Sigaranın Sigaraya Oranla Avantajları Nelerdir?

Daha sağlıklıdır: Sigarada yanma eylemi gerçekleşir ve bu yanma olayı sırasında insan sağlığı için tehlike saçan maddeler açığa çıkar. Bunlar arasına aseton, katran ve radyoaktif maddeler de bulunur. Elektronik sigara cihazlarında ise buharlaşma eylemi söz konusudur. Bu nedenle sadece kullandığınız likit içeriği buhara dönüştürülmüş olur. Bilimsel araştırmaların ortaya koyduğu sonuçlara göre elektronik sigara, sigaraya oranla en az %92 daha az zararlıdır.

Sizi sigara ve tütün ürünlerinden uzak tutar: Bugün eczanalerde yasal yollardan satılan nikotin sakızı, nikotin bandı ve benzeri ürünlerin çalışma prensibine benzer bir yöntem ile size en az zararı vererek nikotin ihtiyacınızı karşılayan elektronik sigaraları, nikotin seviyesini giderek düşürerek kullanmanız tavsiye edilir. Böylece sigarayı bıraktıktan sonra hissettiğiniz nikotin yoksunluğu belirtilerini göstermezsiniz. Bu da sizi sigaradan daha kısa zamanda uzaklaştırır.

Kişileştirilebilir keyif: Sigaralardan elde edebileceğiniz tatlar standarttır. Oysa elektronik sigara dünyasında belki hayatınız boyunca tatmadığınız farklı lezzetler sizi bekliyor. Farklı aromalarla zenginleştirilmiş likitleri kullanarak gündelik yaşantınıza keyif katabilirsiniz.

Sosyal avantajlar: Sigara kullanmayan insanlar için sigara dumanının kokusu tahammül edilemez olabilir oysa elektronik sigara buharı etrafınızdaki insanları rahatsız etmez ve onların sağlıklarını pasif içicilikle tehdit etmez. Bu nedenle İngiltere ve Avrupa’nın önde gelen ülkelerinde sigara içmenin yasak olduğu alanlarda elektronik sigara kullanımı serbesttir.

Tat ve koku duyunuzu etkilemez: Sigara, tat ve koku duyularınızı köreltir. Sigaranın iştahınızı kapatmasının ardında yatan önemli nedenlerden biri budur. Elektronik sigara tat ve koku duyu sinyallerinizi etkilemez. Tat ve koku körlüğüne neden olmaz. Yediğiniz yemeklerin tadını, kokladığınız çiceğin kokusunu artık daha iyi ve olması gerektiği şekilde alabilirsiniz.

Düşük maliyet: Elektronik sigara kullanırken bir maliyetinizin olacağı gerçektir ancak bu maliyet kesinlikle sigara tüketim maliyetinizin yanına bile yaklaşmayacaktır. Yıllık 6 bin TL sigara için harcama yapan biri, elektronik sigara kullanmaya başladığında 5 bin TL’nin üzerinde tasarruf sağlayabilir.

Çevresel Katkılar: Elektronik sigara gerisinde bir tür artık veya izmarit oluşturmaz. Sigara izmaritleri çevreye en çok zarar veren atıkların başında gelmektedir. Sentetik olarak üretilen sigara süngeri doğada çok uzun zaman içerisinde kaybolur ve özellikle kedi - köpek ve kuşlar bu izmaritleri yem sandıklarından onlar için zararlıdır. Elektronik sigaraların çevreye negatif yönde bir zararları dokunmaz.

Hangi Elektronik Sigarayı Seçerek Başlamalıyım?

Hangi elektronik sigarayla başlamanız gerektiğini yalnızca birkaç basit adımla analiz edebilir ve başlangıç için ne tarz bir ürüne yönelmeniz gerektiğini kolayca belirleyebiliriz.

* Elektronik sigarayı ne sıklıkla kullanacaksınız? Sigarayı bırakmak veya sigara alışkanlığınızı değiştirmek istiyor musunuz?

- Elektronik sigarayı sadece günde 5 - 10 dakika kullanacaksanız kalem tipi cihazlara yönelebilirsiniz. Amacınız nargile hissiyatı yakalamak veya sigara alışkanlığından kurtulmak ise kit adını verdiğimiz mod ve atomizer başlığından oluşan ürünlerden birini satın almalısınız.

* Hangi tip içicisiniz?

- Elektronik sigarada MTL (Mouth to Lung) = Sigara içimi ve DT (Direct to Lung) = Ciğer çekimi adını verdiğimiz iki farklı içici tipi vardır. Sigara içimi istiyorsanız alacağınız kitin atomizerinin hava deliklerinin olmasına özen gösterin veya MTL adı verilen kitlere yönelin. Bolca buhar sizi tatmin edecekse DT adını verdiğimiz ciğer çekimine uygun piyasadaki hemen her tür modu tercih edebilirsiniz.

* Bütçeniz Hangi Cihazlara İzin Veriyor?

- Elektronik sigara modelleri son derece çeşitlidir. Belki de bu yüzden sigarayı yeni bırakmış veya bırakma niyetinde olan kişiler için çok pahalı ve profesyonel cihazlar önerilmez. Aynı durum tercih edeceğiniz coil tipi ile de ilgilidir. Genellikle yeni başlayan kullanıcılara çok ayrıntılı RBA atomizer modelleri ve bu modellerle kullanılabilecek mod - mod box cihazlar önerilmez.

* Alacağım ürünün fiyatı ne olmalı?

- Başlangıç cihazınızın iyi bir yatırım olmayacağı kesin fakat iyi bir başlangıç yapmak ve elektronik sigaradan keyif almak istiyorsanız satın alacağınız kit konusunda ortalama bir seçim yapmanız gerekir. Ortalama olarak başlangıç *  cihazlarının fiyatı 250 ila 400 TL arasındadır.

* Aldığınız buharın sadece aroması olması yeterli mi yoksa sigaradaki gibi sert bir boğaz vurumu mu istiyorsunuz?

- Nargile alışkanlığınızı daha zararsız bir alışkanlıkla değiştirmek istiyorsanız nikotinsiz veya maksimum 3 MG nikotinli likitleri kullanmayı deneyebilirsiniz. Sigarayı bıraktınız ve sigaranın alternatifi olarak elektronik sigara kullanacaksanız nikotinli bir likit kullanmalısınız.

* Elektronik sigaraya yeni başlayan biri için likit nikotin oranı ne olmalı? Nikotin oranı hesaplamak

- Nikotin oranınızı hesaplamak için kullandığınız sigaradan yola çıkabilirsiniz. Sigara paketinizin yan kısmında 0,6 mg gibi bir nikotin değeri göreceksinizdir. Bu değeri bir paket sigaranın içinde bulunan sigara sayısıyla çarpın. Bir paketinizde 20 sigara olduğunu varsayarsak 12 mg nikotin sizin için ideal olabilir. İçtiğiniz sigara filtreli sigara değilse, sarma tütün veya pipo kullanıyorsanız, nikotin oranını daha yüksek tutmanız gerekebilir. Merak etmeyin, birkaç farklı denemeden sonra kendinize uygun nikotin oranını daha kolay saptayabileceksiniz.

Elektronik Sigara Nasıl Çalışır?

Elektronik sigaranın çalışma prensibi oldukça basittir. Mod adını verdiğimiz ve içinde pil veya batarya bulunan düzenleyiciler, bu enerji kaynaklarındaki akımı bizim istediğimiz değerlere indirger ve atomizere iletirler.

Atomizer ise içindeki tel rezistansını bizim istediğim değerde ısıtır. Bu sırada tanka gömülü olan ve likit emmiş olan pamuk tel yardımıyla buharlaştırılır. Pamuk sürekli nemli olduğu için yanmaz ve üstünde yer alan sıvı buharlaşır.  Oluşan buhar, atomizerin ortasında yer alan tank yardımıyla drip tipe gönderilir.

İnsanlar Neden Elektronik Sigaraya Geçiyor?

Bu sorunun cevabına detaylı olarak erişmek için elektronik sigaranın bize hangi avantajları sunduğuna tekrardan sayfanın üst kısmından göz atabilirsiniz. Sigara, elektronik sigarayla karşılaştırıldığında dezavantajlarla dolu bir alışkanlık / bağımlılıktır.

Elektronik sigarayı bazı kullanıcılar tamamen sigarayı bırakmak için bazı kullanıcılar ise zararlı alışkanlıklarının yerine daha zararsız bir alternatifi koymak için kullanırlar. Sigarayla karşılaştırdığımızda onlarca avantajından söz edebiliyor ve herhangi bir dezavantajını göremiyorsak, sizce de elektronik sigaraya geçmek daha mantıklı değil midir?

Elektronik Sigara, Sigaradan Daha mı Çok Zararlı?

Tam aksine elektronik sigara, sigaradan en az %95 oranında daha az zararlıdır. Sigarayla birlikte sadece tütün tüketmezsiniz. Sigaranın meydana getirilmesinde yüzlerce farklı madde kullanılır. Bu nedenle aslında sadece nikotine değil, sigaranın içindeki diğer maddelere de bağımlılık kazanırsınız.

Elektronik sigaranın içeriği ise basittir. Elektronik sigara ve tütün sigarası arasındaki en büyük fark buhar ve duman safhasında karşımıza çıkar. Sigarada yanma olayı gerçekleşir ve yanma sonucunda vücudunuzu tehdit eden zehirli gazlar ortaya çıkar. Elektronik sigarada yanma eylemi yoktur. Ortaya çıkan şey buhardır ve bu nedenle sigaradan kat kat daha sağlıklı bir alternatiftir.

Elektronik Sigaranın Etrafımdaki İnsanlara Zararı Var mı?

Henüz bu aşamada bilimsel kanıtlar yeteri kadar yok ancak bilimin kanıtladığı bir şey varsa o da kesinlikle ortaya çıkan buharın sigara dumanıyla kıyaslandığında en az %95 daha az zararlı olduğu gerçeğidir. Üstelik elektronik sigara içerken etrafınızdaki insanlar buhardan rahatsız olmayacak ve genzi yakan acı yanma hissiyle karşılaşmayacaklardır.

Elektronik Sigara, Sigarayı Bıraktırır Mı?

Sigarayı bırakma eyleminin ilk adımı kendi zihninizde başlar. Sigarayı bırakma niyetine girip bu düşünceyi kafanızda sağlam temeller üzerine oturtursanız elektronik sigara size yardımcı olabilecek en kuvvetli yardımcı olacaktır. Elektronik sigara sayesinde hem sigara alışkanlığının yerini doldurabilir hem de adım adım nikotin bağımlılığınıza elveda diyebilirsiniz.

Yeni Başlayanlar Çok Buhar için Hangi Elektronik Sigarayı Almalı?

Daha çok buhar istiyorsanız daha güçlü ve ciğer çekimi olarak sınıflandırılan elektronik sigaralara yönelmelisiniz. Bu modlara düşük Ohm değerine sahip olan coiller (1 Ohm’un altındaki coiller) takıp, yüksek watt’larda kullanarak bol buhar elde edebilirsiniz. Kullandığınız mod ve atomizer kadar bol buhar için kullandığınız likitin etkili olabileceğini unutmayın.

Elektronik Sigara Sigaradan Daha mı Ucuz?

Elektronik sigarayı sadece bir alışkanlık olarak bırakmayıp taşın altına elinizi sokarsanız, sıradan sigarayla karşılaştırıldığında çok daha ucuz olacağını iddia edebiliriz. Elektronik sigara içerken bazı masraflarınız olacaktır. Likit ve coil masrafı bunların başlıcasıdır. Kendi likitinizi kendiniz yaparsanız veya ekonomik likitleri tüketirseniz ciddi bir tasarruf yapabilirsiniz. Hazır coiller pahalıdır. Elektronik sigarada başlangıç aşamasını tamamladıktan sonra kendi coillerinizi sarabileceğiniz RBA tipi atomizerlere geçiş yapabilirsiniz. RBA ile kendi coillerinizi sardığınızda çok düşük sarf malzemeleri harcamalarıyla birkaç yıllık coil masrafınızı karşılayabilirsiniz.

Elektronik Sigara Patlar Mı?

Elektronik sigara konusu genellikle insanlar arasında konuşulmaya başladığında insanlar ilk olarak e-sigaralarla ilgili bu bilgiyi dile getirirler. Aslında bir elektronik sigaranın patlama olasılığı, cep telefonu veya dizüstü bilgisayarınızın patlaması olasılığı ile aynıdır. Özetle içerisinde lityum - iON pil bulunan her elektronik cihaz sıvı teması veya yanlış kullanımdan dolayı patlayabilir. Ancak spesifik olarak, doğru kullanılan bir e-sigaranın patlama olasılığı azdır.

Peki elektronik sigaraların patladığı ön yargısı nereden çıktı? Mekanik mod olarak da bilinen bazı e-sigara modellerinde watt ayarı ve benzeri ayarlamaları yapmak kullanıcı tarafından manuel olarak yapılan bir işlemdi. Bu işlem sırasında kullanıcılar çoğu zaman cihazın sınırlarını zorlayacak ayarlamalar yapmayı denediler. Uygun olmayan kullanım, sıvı teması ve benzeri sebeplerden kullandıkları cihazlar patladı. Bu da elektronik sigaranın adının kötüye çıkmasına neden oldu ve sizlere daha çok sigara içirtmek isteyen tütün üreticileri bu sanrıyı medyaya yansıtarak körüklediler.

Bugün pek çok elektronik sigara modelinde cihazınıza isteseniz de bir mekanik mod kadar yüklenemezsiniz. Gelişen teknoloji bu ürünlerde watt ayarı, aşırı ısınma devresi, ters polarizasyon ve benzeri teknolojilerin kullanılmasını sağladı. Özetle günümüzde ortalama bir mod elektronik sigaranın patlaması ihtimali çok düşüktür. Patlamalar ise genellikle sahte 18650 pil ve pillere sıvı teması gibi nedenlerden meydana gelmektedir.

E Sigara Modelleri Arasındaki Fark?

Elektronik sigara kullanıcılarına danıştığınızda size çok farklı e-sigara modellerinden söz edecek ve bir kısmını size tavsiye edecektir. Gerçekten de bugün SMOK, Vaporesso, Aspire, Justfog gibi farklı firmaların çok sayıda farklı modeli bulunmaktadır. Yine de genel özellikleri değerlendirildiğinde elektronik sigaralarla ilgili bir sınıflandırma yapmak mümkün. Bu noktada ilk düşünmeniz gereken şey, watt ayarının elle - manuel olarak yapıldığı mekanik mod elektronik sigara modellerinden uzak durmak olacaktır.

* Ciga - Like: İlk piyasaya çıkan ciga - like elektronik sigara modelleri sigara dalına benzeyen modellerdi. Hafif ve küçük olduklarından tercih edilen bu modeller hala ABD gibi ülkelerde çeşitli eyaletlerde kullanılıyor. Gerek sağladığı buhar gerekse batarya kapasitesi düşük olduğundan bu e-sigara tipi günümüzde neredeyse tarihe karıştı diyebiliriz.

* Vape Pen: Elektronik sigaralar yurt dışında genellikle “vaping device”(buharlanma aracı) adıyla bilinirler. Elektronik sigaraların sigara ve diğer tütün ürünlerinden (nargile, pipo ve puro da en az sigara kadar tehlikelidir. Sigarayı bu ürünler arasında en üst sıraya taşıyan şey kolay bulunabilir ve yaygın bir tütün ürünü olmasıdır)  farklı olarak duman yerine buhar sağlaması aslında bu tabiri doğru kılar.

Vape Pen aslında kalem şeklindeki - çubuk elektronik sigara modellerine verilen genel bir model ismidir. Aynı farklı otomobil üreticilerinin sedan araç üretmeleri gibi farklı markaların da vape - pen modelleri bulunmaktadır. Bu modellerde watt ayarı yapılmaz. Genellikle sabit bir watt ile çalışan bu elektronik sigara modelleri mod e-sigara modellerinden daha eski fakat ciga - like modellerinden nispeten daha yenidir. Sabit watt ayarı olan bu cihazlarda daha yoğun buhar için watt’ı arttırmak mümkün olmaz ve genellikle başlangıç ve orta seviyedeki kullancılara önerilirler.

Vape pen modellerinin bazı artıları da yok değildir. Şarjlı pil olmadan çalışabiliyor olmaları, hafif ve küçük e-sigara modelleri olmaları bu tipteki cihazları kullanışlı kılar. Bu arada pek çok vape - pen modelinin mod sigara modellerinden ucuz olduğunu söylemek de mümkündür.

* Mod: Mod elektronik sigara modelleri günümüzde en çok kullanılan e-sigara modelleridir. Bu tipteki cihazları genellikle avuç içinizi kaplayan geniş ve ağır gövdelerinden de tanıyabilirsiniz. Mod elektronik sigara modelleri teknolojik olarak son derece gelişmiştir. Diğer e-sigaralara göre biraz daha ağır, pahalı ve genellikle şarjlı pillerle kullanılan bu modeller elektronik sigara dünyasının en gelişmiş cihazlarıdır ve size watt ayarı yapma olanağı sağlar. Sağladıkları yoğun buhar nedeniyle “elektronik nargile” olarak da anılan mod cihazlar box mod gibi (bu modeller genellikle sadece tek 18650 şarjlı pille çalışırlar) alt sınıflara da ayrılırlar.